NASIL KULLANILIR?

Twitterde paylaş
Facebook'ta paylaş
WhatsApp'ta paylaş
Işık
Çekilen bitki kısımlarının daha iyi görünmesi ve belirgin olması için; ışık kaynağının (güneş, flaş, vs..) bitkinin arka veya yan kısmından değil, ön kısmından vurması önem arz etmektedir. 

Fotoğraf Çekim Açısı
Fotoğrafı çekilen bitkinin mümkünse etrafında başka bir bitkinin olmaması ve çekilen kısımların (çiçek, gövde, yaprak) ayrı ayrı çekilip, son olarak da bütün tek bir fotoğrafının olması teşhis edilmesini kolaylaştıracaktır.

Yer Bildirimi
Çekilen her tür için nereden çekildiğine dair yer bildiriminin yapılması ve Doğal – Yapay Habitat seçiminin yapılarak gönderilmesi hem teşhis etmede hem de ileride İzmir Flora’ sının belirlenmesinde önemli bir rol oynayacaktır. Ayrıca arama kısmında ilçe sekmesi kullanılarak bulunduğunuz veya merak ettiğiniz ilçeye dair fotoğrafı çekilmiş tüm bitkilere de göz atabileceksiniz.  

Teşhiste Önemli Olan Bitki Kısımlar
Bitkilerin teşhisinde,  bitki kısımlarının net görülür biçimde olması tür teşhisinde çok önemlidir. Hatta tür altı kategorilerin teşhisi yapılırken sadece yaprak ve tüy kısımlarından bile ayrımlar olabilmektedir. Bazı türlerin birbirinden ayrılmasında tohum, meyve gibi yapılar ön plana çıkarken; bazılarında yaprak, bazılarında ise çiçek kısımları etkendir. Üreme organlarının (pistil ve stamenler) tip ve durumları yine teşhis edilmesinde kullanılan kısımlardandır.

Çekilen Fotoğrafları Site Üzerinden Yüklemek
Çektiğiniz bitki fotoğraflarını göndermek için siteye üye olup giriş yaptıktan sonra, isminizin hemen altında beliren kırmızı fotoğraf makinesi simgesine tıklamalısınız.


Daha sonra çıkan menü de fotoğraflarınızı “ Dosyaları Seç “ Sekmesine tıklayarak yükleyebilirsiniz. Her tür için en fazla 5 fotoğraf gönderilmekte olup, farklı türler için farklı gönderimler yapmanız rica olunur. Aksi taktirde hangi bitkiyi sorduğunuz anlaşılmayacak olup, gönderdiğiniz fotoğraflar tanımlanamayacaktır. Gönderilerinizi nereden çektiğinize dair haritada işaretleme yapmanız toplanan bilginin derlenmesinde katkı sağlayacaktır. Fotoğrafı çektiğiniz yerin Doğal Habitat (Dağ, orman, deniz kıyısı, göl kenarı, vb.) veya Yapay Habitat (Parklar, bahçeler, yapay göletler, vb.) olarak işaretlenmesi de tanımı kolaylaştıracaktır. Eğer gönderdiğiniz türün adını biliyorsanız, gönderinizde familya ve tür seçerek kendiniz de belirtebilirsiniz. Gönderileriniz teşhis edildikten sonra sizlere mail üzerinden bildirim ile geri dönüş yapılacaktır.

Çekilen Fotoğrafların Uygulama Üzerinden Yüklenmesi
Mobil cihazınız ile çektiğiniz fotoğrafları uygulama üzerinden de gönderebilirsiniz. 

Uygulamayı indirip kayıt olduktan sonra yukarıdaki sekmeye tıklayarak fotoğraf gönderme sayfasına erişirsiniz


Arşiv kısmından önceki çektiğiniz fotoğraflara ulaşabilir, telefonda yer bildirim özelliğini (gps) açaral “ Konumumu Al” sekmesi ile kolayca fotoğrafı çektiğiniz yeri kayıt altına alabilirsiniz.